Aplikace Galenio: Student práv Ondřej Sukač řeší jazykovou bariéru ve zdravotnictví

9. 8. 2023

Ondřej Sukač, student Právnické fakulty MU, představil inovativní nápad, který se svým týmem nazvali Galenio. Jedná se o aplikaci zaměřenou na překonání jazykových bariér ve zdravotnictví.

„Náš produkt, aplikace Galenio, bude sloužit jednotlivým nemocnicím a klinikám, které mají kontakt se zahraničními pacienty. Naším cílem je poskytnout jednoduchý nástroj, který umožní lékařům a zdravotnímu personálu komunikovat s pacienty bez ohledu na jazykovou bariéru,“ vysvětluje detaily Ondřej.

Přímou cílovou skupinou projektu jsou lékaři a zdravotníci pracující v nemocnicích a na poliklinikách. Jak tým zdůrazňuje: „Aplikaci koncipujeme tak, aby byla co nejjednodušší a snadno ovladatelná, aby ji mohl používat kdokoli.“
Galenio je zaměřený na celosvětový trh. Zatímco v České republice může být problém jazykové bariéry menší, v zahraničí, jako například ve Spojených státech, Indii nebo Japonsku, je tento problém mnohem výraznější.

Aplikace Galenio řeší akutní problém v komunikaci ve zdravotnictví. „Jazyková bariéra může způsobit, že pacienti nedostanou odpovídající péči. Výsledkem je horší léčba, která může mít vážné následky, vedoucí až k ohrožení života pacientů,“ přibližuje problematiku Ondřej.
Současný způsob, jakým se tento problém řeší, je pomalý a zdlouhavý. Lékaři volají překladatele nebo se spoléhají na nespolehlivé online překladače. Galenio však nabízí revoluční řešení: „Naše aplikace umožňuje lékařům komunikovat s pacienty formou chatu, posílat jim dotazníky a nemocniční zprávy v jejich mateřském jazyce. To vše je díky našemu systému automaticky přeloženo,“ vysvětluje Ondřej.

Projekt Galenio získal v soutěži Start Your Business významnou podporu ve výši 50 000 Kč. „Díky podpoře z této soutěže můžeme financovat další vývoj aplikace. Získali jsme také cennou zpětnou vazbu od odborníků. Soutěž nám pomohla výrazně zlepšit náš projekt a posunout ho dál,“ sdělil Ondřej.

Aktuálně je projekt Galenio na správné cestě k úspěchu. „Navázali jsme spolupráci s dalšími nemocnicemi a připravujeme testování aplikace. Díky získané podpoře máme možnost projekt nyní ještě více rozvíjet,“ uzavírá.

Díky Galenio se otevírá nová éra v komunikaci ve zdravotnictví, která odstraňuje jazykovou bariéru a zajišťuje lepší péči pro všechny pacienty, bez ohledu na jejich mateřský jazyk.

Ondřejovi Sukačovi a jeho týmu blahopřejeme a přejeme projektu Galenio mnoho dalších úspěšných kroků v jeho rozvoji!
V dalším díle představíme tým Josefíny Slámové z Filozofické fakulty a jejich projekt České psychodiagnostické databáze.