První kolo soutěže Start Your Business 2024 a představení aplikace buy.safe
Kdy a jak se zrodila myšlenka na aplikaci buy.safe?
Plán byl takový, že se společně sejdeme na bytě a každý z nás přijde aspoň s jedním nápadem. A potom jsme je vzájemně všechny bodově ohodnotili. Soutěže jsme si všimli asi týden před ukončením registrací a rozhodli se zapojit s nejvýše ohodnoceným nápadem. Šimi přišel tenkrát do pokoje a řekl: „Jdeme podnikat a existuje soutěž, která nám pomůže nápad zvalidovat“.
Jak jste se o soutěži Start Your Business dozvěděli a jak probíhala příprava na představení nápadu?
Na stránkách informačního systému. Při registraci jsme nosili nápad pouze v hlavě. S přihláškou jsme problém vůbec neměli, i když by nám pomohlo mít nějaký návod, jak představit nápad slide po slidu, abychom se drželi správného směru. Když jsme se dostali přes první síto projektů podle přihlášek, tak první prezentaci jsme udělali tzv. na koleni. Na druhou už jsme se poctivě připravovali a využili jsme i mentoringu od členů poroty.
O čem aplikace buy.safe je a proč si myslíte, že vás dostala až do finále soutěže?
Náš nápad s sebou nese příběh, kdy jsme nemohli sehnat lístky na svou oblíbenou kapelu, nevěřili jsme facebookovým skupinám a neznali žádnou bezpečnou aplikaci, přes kterou bychom si chtěli lístek koupit. Buy.safe využívá technologie blockchain, která se dá přirovnat k databázi uložené a distribuované na více místech. Nikdo ji nemůže měnit, pouze přes bezpečnostní schvalovací transakce. My bychom pouze využili vrstvy nad ní pro vložení našich údajů. Porotu jsme asi zaujali naší propracovanou prezentací, do které jsme propsali všechna požadovaná kritéria. Samotný prezentační den nebyl úplně příjemný, ale brali jsme ho jako nutný. Báli jsme se, že vystoupení před odbornou porotou bude reálně pouze o tom, co a jak člověk prezentuje. Hodně nás překvapily přímo konkrétní dotazy, např. jak budete vaši aplikaci monetizovat. Líbila se nám i proaktivita poroty, to jak se orientovali v problematice a jak na nás „byli připraveni“.
Zleva: Honza, Šimon a Štěpán společně při vymýšlení aplikací buy.safe a Leestek
Co vám v rámci soutěže nejvíc pomohlo k posunu nápadu?
Jako celý tým jsme šli konzultovat nápad s porotcem Liborem Hořením z Jihomoravského inovačního centra a došli k názoru, že nemá smysl ho dál rozvíjet, a to především díky již fungující konkurenci na českém trhu. Nechtěli jsme ale k další prezentaci přijít pouze s tímto závěrem, že projekt není životaschopný. Tak jsme rovnou přišli s nápadem novým, kterým byl Leestek. Leestek je aplikace pro studenty či mladé rodiny, která by dokázala ušetřit peníze v rámci nákupu potravin srovnáním slev mezi nákupními středisky.
Plánujete aplikaci Leestek dále vyvíjet?
Aktuální problém je, že data některých řetězců nejsou veřejně dostupná a nepodařilo se je tak propsat ke srovnání do vyvíjené aplikace. A na datech to všechno stojí. Ale vývoj aplikace je pořád ve hře. Pokud budou za půl roku zveřejněny ceny produktů u těch, kteří nám chybí, projekt bude možné znovu otevřít a aplikace by byla v tu chvíli hotová. A nosíme v hlavách hodně dalších nápadů, jako třeba propsání konkrétních receptů podle nejvýhodnějšího nákupu ingrediencí.
Co byste poradili studentům, kteří zvažují přihlášení do Start Your Business?
Soutěž ze začátku nehodnotí provedení nápadu, ale jeho co nejlepší a nejjasnější představení. V prvním kole to není o tom, přijít hned s novou aplikací nebo produktem, nemusíte se bát přijít i třeba jen s nápadem. A hned dostanete zpětnou vazbu, jestli to smysl má nebo ne. A pokud je problém pouze v kapitálu, tak se to dá řešit. Náš tým v prvním měsíci zamítl projekt, se kterým jsme se do soutěže přihlásili, a hned za týden jsme měli k představení projekt nový. Teď už máme v hlavách další nápady, takže k přihlášení do dalšího ročníku soutěže nám nic nebrání.