Martin a Vojtěch Kadlecovi při prezentaci projektu DAISY v rámci finálového kola Start Your Business 2024
Odkud se vzala první myšlenka na nástroj DAISY?
Opakovaně jsme slýchali, že lidé z našeho okolí mívají problémy se zubní péčí. Často se u nich po přechodu k jinému zubaři ukázalo, že předchozí léčba byla zanedbaná nebo nebyla správná. Začali jsme přemýšlet, co by se s tím dalo dělat, jestli by se to dalo zlepšit a jak. Chtěli jsme zubařům usnadnit práci a po provedení průzkumu trhu jsme zjistili, že i když určitá řešení už existují, nejsou dostupná na našem trhu a v jeho okolí. Pokud se nějaká firma zaměřuje na rentgenové snímky, jedná se třeba o snímky hrudníku. Stomatologie ale zatím zapojená není. Přitom technologie, které se dnes používají, jsou už někde úplně jinde, než tomu bývalo kdysi.
Bylo těžké dostat se k rentgenovým snímkům pacientů?
Umělá inteligence potřebuje k fungování data. Ale na tento typ snímků je vysoká ochrana týkající se GDPR. Na internetu naštěstí existuje spousta dostupných zdrojů a ty nám pomohly vytvořit náš prototyp, který můžeme představovat lékařům. Tyto volně dostupné rentgenové snímky jsou samozřejmě anonymizované.
Jak vás přijali lékaři, kterým jste svůj nápad nabízeli?
Nejdřív jsme oslovili ty, které známe osobně. Až potom jsme s nabídkou našeho produktu začali kontaktovat i zubaře, které jsme do té doby neznali. Někteří se na nás dívali s nedůvěrou, protože jsme mladí. To je pro nás hodně demotivující a přijde nám to nespravedlivé. Další nám řekli, že se jim náš nápad líbí, ale nemají čas na následnou spolupráci.
V jaké fázi vašeho nápadu vás napadlo se přihlásit do soutěže Start Your Business?
Náš projekt byl ve fázi prvotního nápadu, kdy jsme za sebou měli první rozhovory s lékaři, se kterými jsme diskutovali o potenciálním využití. Už jsme měli hotový i průzkum trhu, nastudovali jsme si, co je potřeba pro vznik start-upu a jaké regulace a certifikace jsou potřeba na zdravotní prostředky. O soutěži už jsme věděli z dřívějška z internetu. Sledujeme také Jihomoravské inovační centrum, takže máme tím pádem přehled i o dění na Masarykově univerzitě, pokud jde o podnikavost jako takovou.
O čem projekt DAISY přesně je a proč si myslíte, že se dostal až do finále?
Chceme být oporou zubním lékařům tím, že jim poskytneme jiný pohled na rentgenové snímky, které jim pomocí umělé inteligence zanalyzujeme. Dají se tak lépe zjistit informace o kazech nebo třeba zubních implantátech. DAISY bychom ještě rozšířili o objednávací systém, který by jim celkově pomohl lépe zorganizovat práci. Zdravotnictví je odvětví, kde je potřeba inovace, a tu my přinášíme. Díky tomu jsme porotu zaujali. Ukázali jsme, že jsme schopni cílit na konkrétní problém, a ten naším prototypem vyřešit. Jsme motivovaní zdravotnictví posunout zase o krok vpřed.
Martin a Vojtěch Kadlecovi s ředitelkou CTT Evou Janouškovcovou, prorektorkou MU Monikou Jandovou a proděkanem LF Zdeňkem Kalou při slavnostním předávání ocenění v soutěži Start Your Business
Co vám v rámci soutěže nejvíce pomohlo k posunu nápadu?
Díky Start Your Business jsme se dostali ke kontaktům na zajímavé lidi. S porotcem soutěže Milošem Dendisem, který má zkušenosti s technologiemi v medicíně, jsme v kontaktu doposud a už během soutěže nám byl velkou oporou. Účast v soutěži nás donutila zrychlit práci, protože před prvním kolem jsme měli jen nápad a na druhém jsme už mohli prezentovat prototyp. Během celé soutěže nám pomohla i podpora a osobní přístup ze strany Centra pro transfer technologií.
Co bylo pro vás hlavní motivací začít podnikat?
Byla to hlavně chuť něco změnit. A dalo by se říct, že i svoboda, kterou podnikání přináší. Chceme posunout hranice zubního lékařství, změnit standardy zubní péče.
Jak plánujete naložit s výhrou, kterou váš projekt získal?
Za část odměny jsme už pořídili lepší přístroje k urychlení procesu vývoje našeho prototypu. Zbytek využijeme v další fázi rozvoje projektu.
A kam se chcete s DAISY posunout do konce roku?
Jsme vázaní na lékaře a jejich zpětnou vazbu. Pro rozšíření a uplatnění DAISY se bez komunikace s nimi neobejdeme, budeme tedy pokračovat s jejich oslovováním. Díky soutěži nás také kontaktoval student zubního lékařství z Masarykovy univerzity, se kterým bychom mohli do budoucna spolupracovat. To se nám hodí, protože v dalších fázích budeme potřebovat i vhled přímo z oblasti stomatologie. Ve zdravotnictví by bylo ještě co vylepšovat, v hlavě už máme další nápady, na které se chceme postupně dál zaměřovat.
Máte nějakou radu pro studenty, kteří zvažují přihlásit se do soutěže Start Your Business nebo uvažují, jestli se pustit do podnikání?
Pokud přemýšlíte o přihlášení do soutěže, rozhodně nepodceňujte svoje nápady. Od poroty můžete získat úplně jinou zpětnou vazbu, než si představujete. Nebudete si pak vyčítat, že jste to alespoň nezkusili. Jestli uvažujete o vlastním podnikání, překonejte strach z neúspěchu a pusťte se do toho. Choďte také na networkingy a rozšiřujte síť svých známých. I pokud jste třeba introverti, nebojte se přesto oslovovat svou cílovou skupinu. Může to být těžší, ale nikdy nevíte, na koho narazíte, a může z toho vzniknout něco nového, co bude stát za to.
Další ročník soutěže Start Your Business bude vyhlášen v prosinci 2024, sledujte https://podnikavost.muni.cz/start-your-business.