Jacob o´Clock: Stylové hodinky na míru, které ozdobí jedinečný motiv

Hodinky jsou jeho vášní. Nejen, že je sestavuje, ale zdobí i jejich číselníky a na přání vytvoří jakýkoliv motiv. Jakub Pitucha z Právnické fakulty se rád věnuje kreativním činnostem, které vyvažují jeho studijní zaměření. Svůj koníček tak přetavil v podnikání a vlastní značku Jacob o´Clock a do soutěže Start Your Business se přihlásil v době, kdy chtěl svoje podnikání posunout dál. 

1. 8. 2024

Jakub Pitucha při převzetí odměny v soutěži Start Your Business 2024
Hodinky od Jacob o´Clock

Jak se zrodila myšlenka na Jacob o´Clock?
Všechno začalo, když se mi rozbily hodinky a hledal jsem nové. Pořád jsem porovnával funkce různých modelů a úplně jsem se do toho ponořil. Pak jsem získal prázdninovou brigádu v jednom prestižním hodinářství, kde jsem se musel naučit detailní informace o různých typech hodinek opravdu do hloubky. V té době jsem si začal pomalu uvědomovat, že je pro mě tento obor velkou vášní. A tak jsem začal psát články i pro jedno ostravské hodinářství. Jsem člověk, co rád vyrábí věci sám a od toho byl už jen krok k tomu, že jsem si začal skládat sám i hodinky. Vznikla tak značka Jacob o´Clock, kdy se spojily moje dvě velké záliby: hodinky a něco si sám vyrobit.

A co malování hodinek? Jak jste se dostal k něčemu tak neobvyklému?
S kamarádem jsme se přestěhovali na byt, kde byly prázdné stěny, a to se mi nelíbilo. Obrazy v obchodech mě nezaujaly, takže jsem si koupil plátna, barvy a štětce, a sám jsem si je namaloval. Žádné předchozí zkušenosti jsem neměl, prostě jsem to zkusil podle návodů z Youtube. A zase mě to začalo bavit. V té době jsem přemýšlel, jak se odlišit od konkurence ve světě hodinek. Hodně lidí umí hodinky z jednotlivých dílů složit, ale já jsem chtěl dělat ještě něco navíc. Tak jsem jednou zkusil pomalovat číselník, ostatní mi to pochválili, a to mě motivovalo k pokračování.

Kde čerpáte inspiraci?
Pohybuji se v komunitě nadšenců, kteří mají rádi hodinky, a je to krásná bublina. V Česku jsou různé hodinkové srazy, s ostatními se potkáváme nejen fyzicky, ale i na sociálních sítích. Jsem tak v kontaktu i s lidmi ze zahraničí a probíráme různé postupy, motivy a techniky. Ale i tak mám sám plno nápadů. Někdy je frustrující, když se musím zaměřit na něco jiného, a v hlavě mám přitom pořád hodinky.

Kdy vás napadlo se přihlásit do soutěže Start Your Business?
O soutěži jsem se dozvěděl měsíc před uzávěrkou přihlášek z Informačního systému MU. Jasno jsem ale neměl hned, nejdřív jsem z toho byl nesvůj. Měl jsem pocit, že je to soutěž spíš pro technologické nápady, pro oblast např. medicíny, přírodních věd, než pro tvůrčí lidi, co něco vyrábí. Ale podle zaměření projektů některých účastníků z minulých ročníků jsem usoudil, že svůj projekt Jacob o´Clock přihlásím. Probral jsem to ještě s kamarády, kteří mě podpořili, a nakonec z toho byla super zkušenost, která mě neskutečně posunula. Jsem moc rád, že jsem do toho šel. Díky soutěži jsem pak ještě objevil předmět Inovace a podnikání, kde jsem potkal spoustu lidí s podnikavým duchem.

Jakub Pitucha při prezentaci projektu Jacob o´Clock v rámci druhého prezentačního dne a jedna z variant hodinek na míru

Proč si myslíte, že váš projekt porotu zaujal a dostal se až do finále?
Asi jsem je zaujal svým velkým nadšením. Mohli na mně vidět zápal a vášeň pro věc, a také to, že to myslím opravdu vážně. Kdyby to šlo, na prezentačních dnech bych klidně využil i mnohem víc času, abych mohl všem svoje hodinky blíž představit a popovídat porotě ještě podrobněji o své tvorbě a podnikatelském záměru.

Co vám v rámci soutěže nejvíce pomohlo k posunu nápadu?
V první řadě pro mě byla velká výzva, že jsem musel vystoupit před někým, kdo už ve světě podnikání něco dokázal. Na druhou stranu jsem se díky tomu naučil lépe prezentovat a přemáhat trému. Teď mi tyto zkušenosti pomáhají v jednání se zákazníky. Využil jsem také konzultace s Davidem Severou z KUMSTu, ke kterému jsem se dostal díky Jihomoravskému inovačnímu centru. S ním jsem probral cenotvorbu, pomohl mi i utříbit si plány do budoucna.

Jaká byla vaše hlavní motivace začít podnikat?
Mou jedinou motivací bylo, abych mohl dělat víc hodinek. Když jsem si složil hodinky pro sebe a svoje blízké, chtěl jsem vyrábět další a další, takže bylo jasné, že nezbývá, než je začít prodávat.

Jak plánujete naložit s finanční odměnou, kterou jste v soutěži získal? A jaké jsou vaše plány s projektem do budoucna?
Mám v plánu zúčastnit se kurzu smaltování v Praze. Autoři, kteří používají na hodinky tuto techniku, jsou spíš v zahraničí než u nás. V tuzemsku bych tak neměl konkurenci, takže je to moje další motivace. Chtěl bych si udělat také kurzy na CNC frézku, pak bych si i sám mohl vyrábět číselníky. O mou práci projevili zájem organizátoři Micro Praha Festivalu, takže bych se na této akci mohl v některém z příštích ročníků ukázat a představit svoje hodinky. Chtěl bych i zprovoznit webové stránky, abych nemusel se zájemci komunikovat jen přes sociální sítě. A jednou bych chtěl mít svou vlastní dílnu.

Máte nějakou radu pro studenty, kteří zvažují přihlásit se do Start Your Business nebo přemýšlejí, jestli začít podnikat?
Do soutěže určitě běžte, je to skvělá zkušenost. A i kdyby to nemělo vyjít, člověka to hodně zocelí. Jestli chcete začít podnikat, nehledejte to, co je momentálně cool a kde vidíte největší zisk. To, podle mě, není udržitelné. Držte se toho, co vás baví, protože když do toho půjdete srdcem, pomůže vám to překonat i případné neúspěchy.


Další ročník soutěže Start Your Business bude vyhlášen v prosinci 2024, sledujte https://podnikavost.muni.cz/start-your-business.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info