Česká psychodiagnostická databáze: projekt studentů FF MU přináší průlom v oblasti psychodiagnostických metod

16. 8. 2023

Josefína Slámová, studentka Filozofické fakulty MU, se spolu se svým týmem rozhodla čelit jednomu z klíčových problémů v oblasti psychodiagnostiky. S projektem nazvaným Česká psychodiagnostická databáze se snažili o zpřístupnění a zjednodušení využívání psychodiagnostických metod odborníky.

„V dnešní době je psychodiagnostika nedílnou součástí zdravotnictví, a přesto se stále potýká s nepřehledností a náročným výběrem vhodných metod. S více než 10 000 psychology jen v České republice a s potenciálním rozšířením na Slovensko a do dalších zemí je zřejmé, že cílová skupina je velká,“ vysvětluje Josefína. Sami, jakožto vystudovaní psychologové, si uvědomili, že nepřehlednost v psychodiagnostických metodách může mít zásadní dopad na kvalitu péče poskytované pacientům. „Vedle tradičních a známých metod existují i zahraniční dotazníky, které byly adaptovány pro českou populaci. Bohužel, mnohdy zůstávají nepoužité, protože psychologové nejsou o těchto možnostech dostatečně informováni,“ přibližuje Josefína.

Česká psychodiagnostická databáze přináší moderní řešení. Na jednom místě chce shromáždit širokou škálu psychodiagnostických metod s podrobnými popisy a možností jejich zakoupení. Projekt však nekončí pouze u metod – nabízí také další psychologické nástroje, jako jsou moodtrackery, náladové karty, deníkové metody a mnoho dalšího.

Během vývoje projektu se tým ptal sám sebe, zda chce pouze sdružovat již existující metody nebo zda mají větší ambice. Zjistili, že kromě prosté katalogizace chtějí zajistit i kvalitní využívání psychodiagnostických metod. Proto plánují nabízet také vzdělávací služby a certifikace.

V soutěži Start Your Business získal projekt cennou podporu, kterou využijí k založení spolku a vytvoření moderních webových stránek. Zpětná vazba a rady od odborné komise byly klíčové, protože týmu pomohly nahlédnout na projekt z různých perspektiv, zefektivnit a zdokonalit.

Motto Čmelák má příliš malá křídla na to, aby mohl létat, ale přesto letí se stalo inspirací týmu, když se potýkal s výzvami. Podtrhuje to odhodlání a motivaci k dosažení cílů, i když to někdy může být náročné. Tým chce i nadále létat vstříc svým cílům a být inspirací i pro další studenty.

Projekt Česká psychodiagnostická databáze ukazuje, jak mladí podnikavci dokážou i ve složitých oborech nalézt inovativní řešení. A jak lze i zdánlivě komplexní problémy řešit pomocí moderních technologií a inovativních myšlenek.

Josefíně a celému týmu gratulujeme a přejeme úspěšný rozvoj projektu!

V dalším díle představíme tým Benedikta Šujana a Dalibora Hebláka z Ekonomicko-správní fakulty a jejich projekt Nášup.