Členové týmu Tereza Hrbková, Filip Prochác, Andrej Gono, Martin Mikulášek (foto: Citymind)
Kdy a kde se zrodila myšlenka na Citymind?
Bylo to loni, v rámci předmětu Inovace a podnikání. Sice jsme se původně navzájem neznali, ale i s dalšími studenty jsme si padli do oka a vytvořili jsme tým – v této fázi už se zrodila myšlenka na Citymind. Během několika měsíců jsme pak validovali nápad a dělali hloubkové rozhovory. A i po skončení předmětu nám všechno pořád dávalo smysl, takže jsme pokračovali dál. Měli jsme na sebe prostě štěstí. Co víme, další týmy v rozvíjení svých nápadů po ukončení předmětu nepokračovaly.
Kdy vás napadlo se přihlásit do soutěže Start Your Business?
O soutěži jsme věděli už z dřívějška. Zaujalo nás, jak univerzita podporuje podnikavé studenty, že všechno není zaměřeno jen na vědce. Nechtěli jsme si nechat tuto příležitost ujít, a protože už jsme měli hotový prototyp, shodli jsme se, že se do letošního ročníku soutěže přihlásíme.
O čem projekt Citymind je a proč si myslíte, že se dostal až do finále soutěže?
Za využití umělé inteligence vytváříme AI agenty Tessa. Zaměřili jsme se na státní správu a snažíme se tím uvolnit ruce úředníkům, aby mohli zefektivnit komunikaci mezi úřady a občany. Porotu mohla zaujmout naše odvaha a že jdeme s naším produktem na trh. Určitě se jim mohlo líbit i využití umělé inteligence, která je teď hodně trendy. To, co děláme, je i hodně mediálně atraktivní a o využití našeho AI agenta už vyšly různé články a reportáže. Zrovna nedávno jsme vystupovali i v panelové diskusi v rámci URBIS The Smart Cities Meetup.
Jak vypadá využití AI agenta v praxi a jaké jsou jeho výhody?
Oproti chatbotům využíváme nejpokročilejší dostupné nástroje umělé inteligence, proto Tessa chápe gramatiku a kontext lidského jazyka. Její odpovědi jsou tak přesné. Pro uživatele je výhodou, že se nemusí držet předdefinovaných otázek. Z pohledu obcí je dobré zase to, že od nás získají produkt na míru v krátké době. Pracovníci úřadů vidí, co za informace zrovna občané vyhledávají a co je pro ně aktuální.
Existují otázky, na které Tessa nedokáže odpovědět?
To se stane jen tehdy, když na webové stránce obce nebo ve strojově čitelných dokumentech nejsou dostatečné informace a Tessa tak nemá z čeho čerpat. To pak dáváme obcím zpětnou vazbu, aby tyto údaje doplnily. Náš digitální asistent si nevymýšlí, takže pokud není k dispozici odpověď, zareaguje alespoň vtipem, který se týká tématu, na které se občan ptal.
Filip Prochác při prezentaci projektu Citymind v rámci Fóra pre smart agendu 2024
A narazili jste na nějaké bariéry při vstupu do segmentu státní správy?
Sami jsme byli zvědaví, jak AI agenta zástupci měst a obcí přijmou, ale jsme mile překvapeni. Zatím jsme se nesetkali s vyloženě negativní reakcí, naopak spíš s otázkami a zájmem. Věříme, že jakmile budeme mít více zákazníků a tím pádem příkladů dobré praxe, budou naší technologii ještě otevřenější. V současné době se Tessa využívá na webových stránkách obce Mokrá-Horákov, odkud máme zpětnou vazbu, že se tato služba občanům líbí a má potenciál komunikaci výrazně usnadnit.
Co vám v rámci soutěže Start Your Business nejvíce pomohlo k posunu nápadu?
Prospělo nám, že jsme byli pod určitým časovým tlakem a museli při druhém kole soutěže ukázat pokrok, který jsme udělali od kola prvního. Využili jsme možnost mentoringu s Liborem Hořením z Jihomoravského inovačního centra, hodně nám daly i diskuse s porotou přímo na prezentačních dnech. Zpětné vazby od těchto odborníků si ceníme. I my sami jsme se pak museli s odstupem podívat na to, co a jak děláme a jestli by to třeba nešlo vymyslet jinak.
Jaká byla vaše hlavní motivace začít podnikat?
Chceme měnit svět kolem sebe a zlepšovat své okolí, zkrátka udělat něco navíc. Někteří z nás už měli zkušenosti z pozice zaměstnanců, ale člověk si rád zkusí i cestu podnikání, to bylo také jedním z důvodů.
A co plány do budoucna? Kam se chcete s projektem dostat do konce roku?
Chtěli bychom přijít s nápady z oblasti B2B, protože trh B2G je pomalý a komunikace bývá často náročnější. Rádi bychom rozvíjeli i takové AI agenty, kteří se budou dát nasadit pro jakýkoliv účel. Chceme také získat nové zákazníky, jsme otevřeni novým partnerstvím a případným novým členům našeho týmu z řad šikovných studentů. Momentálně můžeme prozradit, že naše plány na rozvoj se neomezí jen na Českou a Slovenskou republiku.
Máte radu pro studenty, kteří zvažují přihlásit se do soutěže Start Your Business nebo přemýšlejí, že začnou podnikat?
Jděte do toho po hlavě, nemáte co ztratit, ať už jde o soutěž nebo podnikání. Člověk má tendenci čekat, až se ještě něco dalšího naučí, až bude vědět víc, ale vždycky se najde něco, čemu nebude rozumět. Spousta věcí se postupně sama vykrystalizuje, na další sami přijdete. Hodně dělá i dobrý tým. Nečekejte na ideální podmínky, ty většinou nikdy nepřijdou. Lepší čas v životě, abyste si zkusili rozvíjet svůj nápad, nenajdete.
Další ročník soutěže Start Your Business bude vyhlášen v prosinci 2024, sledujte https://podnikavost.muni.cz/start-your-business.