S roztroušenou sklerózou si fyzioterapeuti často nevědí rady. Nemoci se kvůli její proměnlivosti a faktu, že se u každého diagnostikovaného projevuje jinak, přezdívá chameleon. Studentka Martina Jemelková z Lékařské fakulty MU si tedy pomohla sama. O své nemoci si zjistila co nejvíce informací a své znalosti chce předávat dál. S projektem se přihlásila do 2. ročníku soutěže Start Your Business, kde také uspěla.
Porota její projekt S roztroušenou sklerózou v pohybu podpořila mezi finalisty nejvyšší částkou 60 000 Kč a označila jej za nápad s nejsilnějším podnikatelským potenciálem. Díky prostředkům vyhraným v soutěži se studentce podařilo absolvovat zahraniční stáž, vydat e-book a vyvinout prototypy zdravotnických pomůcek.
Pohybová aktivita je pro lidi trpící roztroušenou sklerózou obzvlášť důležitá. „Pacientům se zlepšuje svalová síla a kardiovaskulární vytrvalost, což znamená, že snáz dojdou do obchodu, nepotřebují tolik přestávek. Pohyb je udržuje práceschopné a zlepšuje jim kvalitu života. Při sportu se vyplavují endorfiny, takže to má i pozitivní vliv na psychiku,“ osvětlila Jemelková v reportáži na stránkách IDnes. V období, kdy je nemocná a nemůže cvičit, si sama ve svém těle nepřipadá tak dobře.
V budoucnu si plánuje otevřít vlastní kliniku. S pacienty pracuje už nyní kvůli své diplomové práci. Zkouší si na nich své metody a cviky a prosí je o zpětnou vazbu. Na rozdíl od jiných odborníků totiž ví, jaké to je, když člověka bolí ruce tak, že nemůže usnout, nebo když chce jít, ale zkrátka to nejde.