Martina Jemelková: Zůstat v pohybu s roztroušenou sklerózou

Bez popisku

S roztroušenou sklerózou si fyzioterapeuti často nevědí rady. Nemoci se kvůli její proměnlivosti a faktu, že se u každého diagnostikovaného projevuje jinak, přezdívá chameleon. Studentka Martina Jemelková z Lékařské fakulty MU si tedy pomohla sama. O své nemoci si zjistila co nejvíce informací a své znalosti chce předávat dál. S projektem se přihlásila do 2. ročníku soutěže Start Your Business, kde také uspěla. 

Porota její projekt S roztroušenou sklerózou v pohybu podpořila mezi finalisty nejvyšší částkou 60 000 Kč a označila jej za nápad s nejsilnějším podnikatelským potenciálem. Díky prostředkům vyhraným v soutěži se studentce podařilo absolvovat zahraniční stáž, vydat e-book a vyvinout prototypy zdravotnických pomůcek.

Pohybová aktivita je pro lidi trpící roztroušenou sklerózou obzvlášť důležitá. „Pacientům se zlepšuje svalová síla a kardiovaskulární vytrvalost, což znamená, že snáz dojdou do obchodu, nepotřebují tolik přestávek. Pohyb je udržuje práceschopné a zlepšuje jim kvalitu života. Při sportu se vyplavují endorfiny, takže to má i pozitivní vliv na psychiku,“ osvětlila Jemelková v reportáži na stránkách IDnes. V období, kdy je nemocná a nemůže cvičit, si sama ve svém těle nepřipadá tak dobře.

V budoucnu si plánuje otevřít vlastní kliniku. S pacienty pracuje už nyní kvůli své diplomové práci. Zkouší si na nich své metody a cviky a prosí je o zpětnou vazbu. Na rozdíl od jiných odborníků totiž ví, jaké to je, když člověka bolí ruce tak, že nemůže usnout, nebo když chce jít, ale zkrátka to nejde.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info