Pavel Blažek při prezentaci bezpečnostního systému Virtual Safe v rámci prvního prezentačního dne
Kdy a jak se zrodila myšlenka na aplikaci Virtual Safe?
První nápad přišel, už když jsem studoval na Střední policejní škole Ministerstva vnitra v Holešově, kde jsme měli povinné praktické střelby. V té době jsem začal přemýšlet nad problém nechtěného výstřelu ze zbraně a jak by se dalo toto riziko zminimalizovat. Zhmotnilo se to pak při spolupráci s firmou Pistollo s.r.o., která v současné době vyvíjí nový typ střelné zbraně s názvem „77“, a systém Virtual Safe by mohl být tím pádem její přidanou hodnotou.
Nápad jste měl. Ale ve které fázi jste začal uvažovat že se přihlásíte do soutěže Start Your Business?
Už jsem měl návrh prvního prototypu a řešil jsem, jak by mohl fungovat. V informačním systému MU jsem uviděl zprávu, že je vyhlášena soutěž studentských nápadů, takže mě napadlo, že by bylo zajímavé, kdyby tento projekt včetně prototypu viděl a zhodnotil někdo, kdo není přímo ze zbrojního průmyslu.
O čem projekt přesně je a proč si myslíte, že vás porota posunula až do finále soutěže?
Původní myšlenka vychází z jedné americké statistiky, podle které je desetinásobně pravděpodobnější, že se s vlastní zbraní zraníte vy nebo někdo z vašich blízkých, oproti jejímu použití v rámci krajní nouze nebo nutné obrany. Bezpečnostní prvky vámi vlastněné zbraně může dnes manuálně deaktivovat kdokoliv. Oproti tomu u Virtual Safe má majitel elektronický přístup ke své zbrani v telefonu, kde pojistku může deaktivovat jen on osobně. Systém je navíc lehký a ani nikdo ani nepozná, že ve zbrani je. Výhodou aplikace je napojení na mobilní telefon, který má dnes skoro každý. Podle mě porotu zaujalo, že jde o systém, který zatím na trhu chybí a který bude mít velký potenciál i do budoucna.
Tento segment trhu je specifický. Jak se vám dařilo dělat průzkum trhu a dostat se vůbec mezi uživatele zbraní?
Lidé, kteří používají zbraně, se často sdružují na střelnicích. Proto jsem střelnice objížděl a tam zjišťoval přímo od uživatelů, co si o tomto systému myslí. Na nich bychom pak chtěli udělat i praktickou střelbu s nově navrhovaným typem zbraně.
Co vám v rámci soutěže nejvíce pomohlo k posunu nápadu?
Velkým přínosem pro mě bylo dostat zpětnou vazbu od někoho, kdo se nepohybuje ve zbrojním průmyslu. Je pro mě důležité, aby se k Virtual Safe vyjádřilo co nejvíc lidí, protože jejich názory vybočují z těch, které slýchám běžně. Od poroty jsem navíc dostal kontakt na pana Zadražila, konzultanta z Jihomoravského inovačního centra, se kterým jsem potom ohledně Virtual Safe komunikoval a který mě nasměroval ještě k dalším nápadům.