Virtual Safe: Systém pomůže se zvýšením bezpečnosti zbraní

Pavel Blažek z Fakulty sociálních studií se do soutěže Start Your Business přihlásil s Virtual Safe, aplikací bezpečnostního pojistného mechanismu, která má zabránit nežádoucímu výstřelu zbraně. Student bezpečnostních a strategických studií, který se projektem zabývá dva roky, spolupracuje na vývoji systému s komerční firmou.

26. 6. 2024

Pavel Blažek při převzetí ocenění za finálovou účast v soutěži Start Your Business 2024
Pavel Blažek při prezentaci bezpečnostního systému Virtual Safe v rámci prvního prezentačního dne

Kdy a jak se zrodila myšlenka na aplikaci Virtual Safe?
První nápad přišel, už když jsem studoval na Střední policejní škole Ministerstva vnitra v Holešově, kde jsme měli povinné praktické střelby. V té době jsem začal přemýšlet nad problém nechtěného výstřelu ze zbraně a jak by se dalo toto riziko zminimalizovat. Zhmotnilo se to pak při spolupráci s firmou Pistollo s.r.o., která v současné době vyvíjí nový typ střelné zbraně s názvem „77“, a systém Virtual Safe by mohl být tím pádem její přidanou hodnotou.

Nápad jste měl. Ale ve které fázi jste začal uvažovat že se přihlásíte do soutěže Start Your Business?
Už jsem měl návrh prvního prototypu a řešil jsem, jak by mohl fungovat. V informačním systému MU jsem uviděl zprávu, že je vyhlášena soutěž studentských nápadů, takže mě napadlo, že by bylo zajímavé, kdyby tento projekt včetně prototypu viděl a zhodnotil někdo, kdo není přímo ze zbrojního průmyslu.

O čem projekt přesně je a proč si myslíte, že vás porota posunula až do finále soutěže?
Původní myšlenka vychází z jedné americké statistiky, podle které je desetinásobně pravděpodobnější, že se s vlastní zbraní zraníte vy nebo někdo z vašich blízkých, oproti jejímu použití v rámci krajní nouze nebo nutné obrany. Bezpečnostní prvky vámi vlastněné zbraně může dnes manuálně deaktivovat kdokoliv. Oproti tomu u Virtual Safe má majitel elektronický přístup ke své zbrani v telefonu, kde pojistku může deaktivovat jen on osobně. Systém je navíc lehký a ani nikdo ani nepozná, že ve zbrani je. Výhodou aplikace je napojení na mobilní telefon, který má dnes skoro každý. Podle mě porotu zaujalo, že jde o systém, který zatím na trhu chybí a který bude mít velký potenciál i do budoucna.

Tento segment trhu je specifický. Jak se vám dařilo dělat průzkum trhu a dostat se vůbec mezi uživatele zbraní?
Lidé, kteří používají zbraně, se často sdružují na střelnicích. Proto jsem střelnice objížděl a tam zjišťoval přímo od uživatelů, co si o tomto systému myslí. Na nich bychom pak chtěli udělat i praktickou střelbu s nově navrhovaným typem zbraně.

Co vám v rámci soutěže nejvíce pomohlo k posunu nápadu?
Velkým přínosem pro mě bylo dostat zpětnou vazbu od někoho, kdo se nepohybuje ve zbrojním průmyslu. Je pro mě důležité, aby se k Virtual Safe vyjádřilo co nejvíc lidí, protože jejich názory vybočují z těch, které slýchám běžně. Od poroty jsem navíc dostal kontakt na pana Zadražila, konzultanta z Jihomoravského inovačního centra, se kterým jsem potom ohledně Virtual Safe komunikoval a který mě nasměroval ještě k dalším nápadům.

Pavel Blažek při prezentaci bezpečnostního systému Virtual Safe v rámci druhého prezentačního dne

Jaká byla vaše hlavní motivace začít podnikat?
Vždycky se mi líbila myšlenka, že člověk vytváří něco nového. Velkou inspirací je pro mě manžel mé sestry, který mi nabídl spolupráci ve firmě Pistollo s.r.o. K podnikání jsem sice v rodině směřován byl, nebyla to ale moje první volba. Teď jsem ale v životní fázi, kdy zkouším různé věci a zjistil jsem, že mě to baví.

Jaké jsou vaše další plány s Virtual Safe a plánujete se třeba podívat i do zahraničí?
Virtual Safe bude fungovat jako součást nového typu zbraně od společností Pistollo s.r.o. Letos v září by mělo proběhnout odhalení této zbraně, která už v sobě bezpečnostní systém ponese. Hlavním milníkem bude březen 2025, kdy v Norimberku proběhne zbrojní konference IWA, která ukazuje možnosti světového trhu a kterého se také zúčastníme. Až Virtual Safe dokončíme, bude možné jej využívat i v dalších střelných zbraních. V aplikaci, která vznikne, bych do budoucna rád viděl nejen funkci zabezpečení zbraně, ale i GPS lokalizaci a část, která může pomoci informovat o bezpečnosti.

Co byste poradil studentům, kteří zvažují přihlášení do Start Your Business? A pokud přemýšlí nad začátkem podnikání samotného?
Pro oboje platí: zkuste to, a když se něco nepovede, nevadí. V našem věku máme ještě spoustu času na to, abychom dělali věci, které nemusí vyjít. Je lepší si něco vyzkoušet než potom litovat. To je to nejmenší, co pro sebe můžeme udělat: něco zažít, něco nového zkusit. Podle mě se v pozdějším věku už chyby odpouštějí hůř. A pokud jde o soutěž, odhodlejte se k odeslání přihlášky, nebojte se zeptat a nechat si pomoci. Od poroty dostanete názory na svůj projekt, které jinde nezískáte.

Další ročník soutěže Start Your Business bude vyhlášen v prosinci 2024, sledujte https://podnikavost.muni.cz/start-your-business.